Tag: FIBA European Championships

Summer of International Basketball 2023

Summer of International Basketball Schedule 2023

It’s come to that time of year when our players represent their national teams at the FIBA European Championships, here we’ll bring you up to speed with the latest results as and when they happen and let you know how our current and former players have been getting on. (Dates and times subject to change)

All links are to LiveStats, for LiveStreaming you must sign up to https://gbbasketball.tv

Great Britain Senior Men No games

Great Britain Senior Women 15-25 June 2023: FIBA Women’s EuroBasket – Israel/Slovenia – Group C (Former Mystic’ Nicolette Fairley (Fong-Lyew-Quee)

15 June – GB Women 76-71 Slovenia at 5:00pm – Nicolette did not play.

16 June – France 63-57 GB Women at 2:00pm – Nicolette did not play.

18 June – Germany 62-61 GB Women at 11:15am – Nicolette did not play.

20 June Qualifiers to ¼ Serbia 66-60 GB at 8:00pm – Nicolette played 3 minutes, had a rebound.

Great Britain U20 Men 7-16 July 2023: FIBA U20 Men European Championships Div B – Skopje, North Macedonia – Group B (Magic’s Joseph Buchanan and former Magic’ Victor Faroukou).

7 July GB 72-63 Austria 8:00pm – Victor started, played 29 minutes, had 14 points, 5 rebounds and a block, Joe played 6 minutes.

8 July Portugal 63-55 GB 3:00pm – Victor started, played 35 minutes, had a team-high 11 points (11/11 Free Throws) and 6 rebounds, Joe played 15 minutes, had 4 points and 2 rebounds.

9 July GB 60-67 Luxemburg 12:30pm – Victor started, played 22 minutes, had 3 points, 3 rebounds and 3 assists, Joe played 2 minutes.

11 July Hungary 54-57 GB 12:30pm – Victor started, played 22 minutes, had 10 points, 4 rebounds, an assist and a steal, Joe played 16 minutes, had a point and 2 rebounds.

14 July Quarter Final North Macedonia 66-49 GB 5:30pm – Victor started, played 33 minutes, had 7 points, 6 rebounds and an assist, Joe played 8 minutes, had a rebound.

15 July 5th-8th Classification Games GB 78-82 Netherlands 12:30pm – Victor started, played 15 minutes, had 5 points, 6 rebounds, 3 assists and a steal, Joe played 11 minutes, had 2 points and a rebound.

16 July 7th-8th Classification Game GB 74-82 Switzerland 10:00am – Victor started, played 22 minutes, 7 points, a rebound, 2 assists and a steal, Joe played 14 minutes, had 10 points and 2 assists.

GB U20 Men finish 8th out of 16.

Great Britain U20 Women 28 July-6 August 2023: FIBA U20 Women European Championships Div B – Craiova, Romania – Group A (Former Mystic’ Charli Wroe)

28 July Ukraine 54-74 GB 1:30pm – Charli played 12 minutes, had 4 assists and a steal.

30 July GB 41-65 Germany 1:30pm – Charli played 8 minutes, had 2 rebounds and an assist.

2 August GB 61-72 Switzerland 4:00pm – Charli played 7 minutes, had 2 points.

4 August 9th-17th Classification Games GB 78-44 Georgia 11:00am (Group E) – Charli played 22 minutes, had 6 points, a rebound, 5 assists and 2 steals.

5 August 9th-17th Classification Games GB 57-67 Greece 1:30pm (Group E) – Charli started, played 26 minutes, had 6 points, a rebound, 6 assists and a steal.

6 August 11th-12th Classification Game GB 59-68 Slovakia 2:00pm – Charli started, played 32 minutes, had 4 points, 3 rebounds, 2 assists and a steal.

GB U20 Women finish 12th out of 17.

Great Britain U18 Men 21-30 July 2023: FIBA U18 Men European Championships Div B – Matosinhos, Portugal – Group A (Magic’s Matthew Goodwin)

21 July GB 77-68 Iceland 8:30pm – Matthew played 8 minutes, had 4 points, a rebound and an assist.

22 July North Macedonia 68-84 GB 6:00pm – Matthew played 7 minutes, had 2 rebounds.

25 July GB 79-64 Austria 3:30pm – Matthew played 15 minutes, had 6 points and a rebound.

26 July Norway 73-84 GB 1:00pm – Matthew played 11 minutes, had 2 rebounds and 2 assists.

28 July Quarter Final GB 62-65 Montenegro 1:00pm – Matthew played 3 minutes, had an assist.

29 July 5th-8th Classification Games GB 79-67 Romania 1:00pm – Matthew played 6 minutes, had a rebound and a steal.

30 July 5th-6th Classification Game GB 95-94 OT Netherlands 6:00pm – Matthew played 11 minutes, had 8 points, 2 assists and 2 steals.

GB U18 Men finish 5th out of 22.

Great Britain U18 Women 30 June-9 July 2023: FIBA U18 Women European Championships Div B – Sofia, Bulgaria – Group B (Former Mystic’ Olivia Forster)

30 June Bosnia and Herzegovina 55-48 GB 6:30pm – Olivia played 18 minutes, had a team-high 14 points (4/8 3pts), 2 rebounds and a steal.

2 July GB 55-58 Ireland 11:00am – Olivia played 24 minutes, had 12 points, a rebound, 3 assists and a steal.

5 July Norway 57-55 GB 1:30pm – Olivia played 24 minutes, had 9 points, 2 rebounds, an assist and 3 steals.

6 July 9th-18th Classification Games Denmark 51-57 GB 1:30pm (Group E) – Olivia played 31 minutes, had a team-high 23 points (4/7 3pts), 4 rebounds, 2 assists and 7 steals.

7 July 9th-18th Classification Games GB 64-62 North Macedonia 1:30pm (Group E)- Olivia started, played 28 minutes, had a tied team-high 11 points, 4 rebounds, 4 assists and a steal.

8 July 9th-18th Classification Games Netherlands 74-53 GB 11:00am (Group E) – Olivia started, played 27 minutes, 10 points, 6 rebounds and 4 assists.

9 July 11th-12th Place Classification Game GB 40-53 Estonia 11:00am – Olivia played 3 minutes, had an assist.

GB U18 Women finish 12th of 18.

Great Britain U16 Men 4-13 August 2023: FIBA U16 Men European Championships Div B – Pitesti, Romania – Group B (Magic’s Jack Walton)

4 August Estonia 86-55 GB 1:30pm – Jack started, played 25 minutes, had a team-high 14 points, 7 rebounds, an assist and 7 steals.

5 August GB 57-59 Ukraine 6:30pm – Jack started, played 23 minutes, had 3 points, 3 rebounds and 3 steals.

6 August Norway 64-100 GB 1:30pm – Jack started, played 20 minutes, had 9 points, 4 rebounds, 7 assists and 3 steals.

9 August GB 60-67 Hungary 4:00pm – Jack started, played 25 minutes, had 6 points, 4 rebounds and 2 assists.

11 August 9th-16th Classification Games Iceland 63-83 GB 11:00am – Jack played 18 minutes, had 7 points, 4 rebounds, 5 assists and a steal.

12 August 9th-12th Classification Games GB 69-64 Sweden 4:00pm – Jack played 13 minutes, had 2 rebounds, 4 assists and 3 steals.

13 August 9th-10th Classification Game GB 69-83 Denmark 4:30pm – Jack played 25 minutes, had 11 points, a rebound and 8 assists

GB U16 Men finish 10th of 21.

Great Britain U16 Women 10-19 August 2023: FIBA U16 Women European Championships Div B – Podgorica, Montenegro – Group C (Mystics’ Irene Oboavwoduo and Maisie Keyes)

10 August GB 65-54 Iceland 12:30pm – Irene started, played 35 minutes, had 13 points, 6 rebounds, 3 assists and 9 steals, Maisie played 23 minutes, had 10 points, 2 rebounds, an assist, 2 steals and a block

11 August Bosnia and Herzegovina 46-61 GB 8:00pm – Irene started, played 26 minutes, had 6 points, 5 rebounds, 2 assists, 4 steals and 2 blocks, Maisie started, played 33 minutes, had 11 points, 10 rebounds, an assist and 2 steals

12 August GB 78-49 Netherlands 5:30pm – Irene started, played 25 minutes, had 12 points, 5 rebounds, an assist and 2 steals, Maisie started, played 27 minutes, had 3 points, 4 rebounds, 3 assists, 5 steals and a block.

14 August Denmark 50-75 GB 8:00pm – Irene started, played 14 minutes, had 4 points and 4 rebounds, Maisie started, played 20 minutes, 9 points, 2 rebounds, 2 assists and a steal.

17 August Quarter Final GB 65-66 Estonia 8:00pm – Irene started, played 21 minutes, had 8 points, 3 rebounds, 2 assists and 5 steals, Maisie played 22 minutes, had 6 points, 4 rebounds, 3 assists and a steal.

18 August 5th-8th Classification Games Romania 53-67 GB 3:00pm – Irene started, played 17 minutes, had 14 points, 5 rebounds and 3 steals, Maisie played 22 minutes, had 2 points, 3 rebounds and 3 assists.

19 August 5th-6th Classification Game Iceland 69-62 GB 3:00pm – Irene started, played 27 minutes, had 14 points, 3 rebounds, an assist and a steal, Maisie played 14 minutes, had 3 points, 2 rebounds, an assist and a steal.

GB U16 Women finish 6th of 20.

Manchester Magic and Mystics Great Britain

Mystics selected in Great Britain U16 Final 12s for European Championships

Congratulations to Manchester Mystics’ Elizandra Costa, Maisie Keyes and Irene Oboavwoduo, who have been selected in the Great Britain U16 Women’s final 12s for the FIBA European Championships Podgorica, Montenegro.

Schedule

Great Britain U16 Women 18 – 27 August – Division B, Group C

18 August GB U16 Women 47-83 Slovakia at 5:45pm – Elizandra Costa played 5 minutes, had a point and a rebound. Maisie Keyes started, played 24 minutes, had 4 points, a rebound and an assist. Irene Oboavwoduo played 21 minutes, had 6 points, 4 rebounds and a steal.

19 August Romania 62-65 GB U16 Women at 8:00pm – Elizandra Costa did not play. Maisie Keyes played 13 minutes, had 2 points and a steal. Irene Oboavwoduo started, played 26 minutes, had 13 points, 9 rebounds, 2 assists, 2 steals and a block.

22 August GB U16 Women 62-64 Luxembourg at 8:00pm – Elizandra Costa played 13 seconds. Maisie Keyes played 30 minutes, had 9 points, 2 rebounds, an assist, 2 steals and a block. Irene Oboavwoduo started, played 25 minutes, had 11 points, a rebound, 3 assists and a steal.

23 August Austria 63-61 GB U16 Women at 3:30pm – Elizandra Costa played 13 minutes, had 3 points, 4 rebounds, an assist and a steal. Maisie Keyes played 24 minutes, had 8 points, 3 rebounds and 2 steals. Irene Oboavwoduo started, played 21 minutes, had 6 points, 3 rebounds and a steal.

25 August 9-16 Classification Games GB U16 Women 59-51 Ukraine at 3:30pm – Elizandra Costa played 3 minutes. Maisie Keyes played 28 minutes, had 6 points, 7 rebounds, an assist, 2 steals and 2 blocks. Irene Oboavwoduo started, played 29 minutes, had 11 points, 6 rebounds, 2 assists and 2 steals.

26 August 9-12 Classification Games Netherlands 72-55 GB U16 Women at 5:45pm – Elizandra Costa played 3 minutes. Maisie Keyes played 25 minutes, had 6 points, 4 rebounds, 2 assists, 3 steals and a block. Irene Oboavwoduo started, played 16 minutes, had 2 rebounds, 2 assists, 5 steals and a block.

27 August 11-12 Classification Games GB U16 Women 69-66 Iceland at 12:45pm – Elizandra Costa played 6 minutes, had 3 points and 2 rebounds. Maisie Keyes played 18 minutes, had 8 points, 3 rebounds and an assist. Irene Oboavwoduo started, played 25 minutes, had 7 points, 5 rebounds, 2 assists and 2 steals.

GB U16 Women finish 11th.

Luke Gordos Wales 2019

Wales senior call for Magic point guard Gordos

Manchester Magic point guard Luke Gordos has been selected to represent Wales Senior Men this weekend.

The 16-year-old Loreto College student was co-captain of Wales U16s for last year’s FIBA European Championships Division C campaign in San Marino.

Wales are one of eight teams competing in the Howell Shield in Hertfordshire from 30 August to 1 September.

Others include NBL Division One sides Hemel Storm, Thames Valley Cavaliers and Nottingham Hoods.

Saul May England U18

Magic’s May earns England U18 call-up

Manchester Magic player and Loreto College student Saul May has been selected to represent England U18s at the Future Stars junior international tournament this weekend.

Fresh from taking part at the 2019 Deng Camp, the 6ft 5in small forward will be part of an England squad up against the likes of Maccabi Teddy Tel Aviv and Rytas Vilnius.

The event returns for the first time since 2013 and runs from 30 August to 1 September at Brunel University.

Past Future Star tournaments have featured the likes of Rudy Gobert, Dario Saric and Tomas Satoransky.

Magic and Mystics Great Britain

Summer of International Basketball Schedule 2019

Great Britain Summer Schedule 2019:

The links below contain both LiveStats and LiveStreams (if available)

Great Britain Senior Men 7-21 August EuroBasket 2021 Pre-Qualifiers Group G

7 August Kosovo 63-71 GB Men at 7:30pm

10 August GB Men 71-54 Luxembourg at 7:00pm (at the National Basketball Performance Centre)

17 August GB Men 101-79 Kosovo at 7:00pm (at the National Basketball Performance Centre)

21 August Luxembourg 65-93 GB Men at 6:00pm

GB Senior Men advance to the EuroBasket 2021 Qualifiers, they will play in Group G with Germany, Montenegro and France and games will be played over three windows in February 2020, November/December 2020 and February 2021.

Great Britain Senior Women 27 June – 7 July Latvia and Serbia – Women’s EuroBasket, Group A (Mystics’ Georgia Jones, former Mystics’ Mollie Campbell and Hannah Shaw)

27 June GB Women 74-60 Latvia at 4:30pm – Georgia Jones played 11 minutes, 3 points, 1 rebound, 3 assists, Hannah Shaw and Mollie Campbell did not play.

28 June Spain 67-59 GB Women at 7:00pm – Georgia Jones played 24 minutes, 3 points, 1 rebound, 1 steal, Mollie Campbell played 7 minutes, 1 rebound, 1 assist, Hannah Shaw did not play.

30 June Ukraine 54-68 GB Women at 11:00am – Georgia Jones played 17 minutes, 1 assist, Mollie Campbell and Hannah Shaw did not play.

1 July Quarter-Final Qualifier GB Women 92-71 Montenegro at 7:00pm – Georgia Jones played 5 minutes, 1 rebound, 1 assist, 1 steal, Hannah Shaw played 2 minutes and Mollie Campbell did not play.

4 July Quarter-Finals Hungary 59-62 GB Women at 11:30am – Georgia Jones played 13 minutes, 8 points, 2 rebounds, 2 assists, Mollie Campbell and Hannah Shaw did not play.

6 July Semi-Finals France 63-56 GB Women at 5:00pm – Georgia Jones played 4 minutes, 1 assist, Mollie Campbell and Hannah Shaw did not play.

7 July 3rd/4th place Serbia 81-55 GB Women at 4:30pm – Georgia Jones played 12 mintes, 1 rebound, 3 assists, 1 steal, Mollie Campbell and Hannah Shaw did not play.

Great Britain Women finished a historic fourth and Qualified for the 2020 Olympic Qualifying Tournament.

Great Britain U20 Women 3-11 August Prishtina, Kosovo – Division B, Group B (Mystics’ Coach Jeff Jones Head Coach, former Mystic’ Hannah Shaw Assistant Coach)

4 August Ireland 72-58 GB U20 Women at 6:00pm

5 August GB U20 Women 58-53 Ukraine at 3:30pm

7 August Second Round Croatia 67-89 GB U20 Women at 6:00pm Group E

8 August Second Round GB U20 Women 67-47 Israel at 3:30pm Group E

10 August Semi-Finals Finland 86-68 GB U20 Women at 6:00pm

11 August 3-4 Classification Games Ireland 60-57 GB U20 Women at 3:30pm

Great Britain U20 Women finish 4th.

Great Britain U20 Men 13-21 July Tel Aviv, Israel – Division A, Group A (Magic Alum Kaiyem Cleary)

13 July Turkey 69-56 GB U20 Men at 2:30pm – Kaiyem Cleary played 6 minutes, 3 rebounds.

14 July GB U20 Men 60-74 France at 4:15pm – Kaiyem Cleary did not play.

15 July Montenegro 72-68 GB U20 Men at 11:45am – Kaiyem Cleary did not play.

17 July Round of 16 Serbia 72-77 GB U20 Men at 2:00pm – Kaiyem Cleary played 8 minutes, 2 points, 1 assist. (Div A Status secured for 2020)

18 July Quarter-Finals GB U20 Men 56-81 Germany at 2:00pm- Kaiyem Cleary played 17 minutes, 4 points, 2 rebounds, 1 assist, 3 steals.

20 July 5-8 Classification Games Turkey 104-87 GB U20 Men at 2:30pm – Kaiyem Cleary played 15 minutes, 3 rebounds, 1 assist.

21 July 7-8 Classification Games Croatia 82-63 GB U20 Men at 11:45am – Kaiyem Cleary played 27 minutes, 17 points, 5 rebounds, 1 steal.

Great Britain U20 Men finish 8th.

Great Britain U18 Men 27 July – 4 August Volos, Greece – Division A, Group A

27 July GB U18 Men 61-102 Turkey at 2:45pm

28 July Serbia 85-87 GB U18 Men at 2:45pm (after overtime)

29 July GB U18 Men 66-86 Germany at 12:30pm

31 July Round of 16 Montenegro 62-77 GB U18 Men at 5:00pm (Div A Status secured for 2020)

1 August Quarter-Finals GB U18 57-71 Slovenia at 5:00pm

3 August 5-8 Classification Games France 81-52 GB U18 Men at 2:45pm

4 August 7-8 Classification Games Lithuania 88-70 GB U18 Men at 12:30pm

Great Britain U18 Men finish 8th.

Great Britain U18 Women 5-14 July Skopje, North Macedonia – Division B, Group D (Mystics’ Jade Mbam)

5 July GB U18 Women 48-73 Netherlands at 5:45pm – Jade Mbam started, played 17 minutes, 2 rebounds, 1 assist, 1 steal.

6 July Sweden 81-38 GB U18 Women at 3:30pm – Jade Mbam played 12 minutes, 1 assist.

7 July Ukraine 65-46 GB U18 Women at 5:45pm – Jade Mbam played 16 minutes, 3 points, 3 assists.

9 July GB U18 Women 67-50 Albania at 1:15pm – Jade Mbam started, played 27 minutes, 15 points, 5 rebounds, 1 assist, 1 steal.

10 July Luxembourg 38-36 GB U18 Women at 8:00pm – Jade Mbam started, played 23 minutes, 5 points, 1 rebound, 3 assists, 1 steal.

12 July 17-23 Classification Games GB U18 Women 57-54 North Macedonia at 8:00pm – Jade Mbam started, played 25 minutes, 6 points, 1 rebound, 2 assists, 1 steal.

13 July 17-20 Classification Games Austria 67-52 GB U18 Women at 8:00pm – Jade Mbam started, played 27 minutes, 9 points, 2 rebounds, 1 assist.

14 July 19-20 Classification Games Norway 40-55 GB U18 Women at 1:15pm – Jade Mbam started, played 19 minutes, 4 points, 1 rebound, 2 steals.

Great Britain U18 Women finish 19th.

Great Britain U16 Men 8-17 August Podgorica, Montenegro – Division B, Group D (Magic’s Ceejay Hanson and Victor Ndoukou Faroukou)

8 August GB U16 Men 57-63 Finland at 5:15pm – Ceejay Hanson played 12 minutes, 2 points, 4 rebounds, 1 assist, Victor Faroukou did not play.

9 August Slovakia 58-74 GB U16 Men at 5:15pm – Ceejay Hanson played 8 minutes, 2 points, 2 rebounds, Victor Faroukou played 21 minutes, 11 points, 3 rebounds, 2 assists, 1 steal.

10 August Austria 45-62 GB U16 Men at 7:30pm – Ceejay Hanson played 16 minutes, 5 points, 2 rebounds, 1 assist, 1 steal, Victor Faroukou started, played 24 minutes, 3 points, 7 rebounds, 2 steals.

12 August GB U16 Men 70-105 Belgium at 3:00pm – Ceejay Hanson played 13 minutes, 2 assists, 1 steal, Victor Faroukou started, played 19 minutes, 3 points, 4 rebounds.

13 August Romania 80-63 GB U16 Men at 12:45pm – Ceejay Hanson played 13 minutes, 3 points, 1 rebound, 1 steal, Victor Faroukou started, played 19 minutes, 6 points, 5 rebounds, 1 assist, 1 steal, 1 block.

15 August 9-16 Classification Games Iceland 83-84 GB U16 Men at 7:30pm – Ceejay Hanson played 21 minutes, 16 points, 3 rebounds, 2 assists, Victor Faroukou played 14 minutes, 5 points, 4 rebounds, 3 assists.

16 August 9-12 Classification Games Portugal 69-73 GB U16 Men at 7:30pm – Ceejay Hanson played 15 minutes, 3 points, 1 assist, Victor Faroukou played 21 minutes, 3 points, 4 rebounds, 1 assist, 1 steal.

17 August 9-10 Classification Games Ukraine 83-60 GB U16 Men at 5:15pm – Ceejay Hanson played 10 minutes, 3 points, 3 rebounds, 1 assist, Victor Faroukou played 18 minutes, 8 points, 6 rebounds, 2 steals.

GB Under 16 Men finish 10th.

Great Britain U16 Women 15-24 August Sofia, Bulgaria – Division B, Group B

15 August GB U16 Women 41-46 Portugal at 4:15pm

16 August Belarus 61-58 GB U16 Women at 4:15pm

17 August GB U16 Women 84-47 Albania at 2:00pm

19 August Ireland 54-61 GB U16 Women at 6:30pm

20 August Austria 44-66 GB U16 Women at 6:30pm

22 August Quarter-Finals Slovenia 57-40 GB U16 Women at 11:45am

23 August 5-8 Classification Games GB U16 Women 69-46 Ukraine at 11:45am

24 August 5-6 Classification Games GB U16 Women 63-75 Serbia at 2:00pm

GB U16 Women finish 6th.

Magic and Mystics Great Britain

Magic Alum Cleary selected in Great Britain U20 final 12 for Europeans

Congratulations to Manchester Magic Alum Kaiyem Cleary, who has been selected in the Great Britain U20 Men’s final 12 for the FIBA European Division A Championships in Tel Aviv.

Schedule

Great Britain U20 Men 13-21 July – Group A

13 July Turkey vs GB U20 Men at 2:30pm

14 July GB U20 Men vs France at 4:15pm

15 July Montenegro vs GB U20 Men at 11:45am

17 July Round of 16

18 July Quarter-Finals / 9-16 Classification Games

20 July Semi-Finals / 5-16 Classification Games

21 July Final / 3-16 Classification Games